XVII-wieczna synagoga została miejską biblioteką w latach 90. ubiegłego wieku.
Dwa lata temu, po wielkiej operacji logistycznej księgozbiór, biblioteczne skarby i eksponaty z Muzeum Nożyczek trafiły do budynku po dawnym gimnazjum. Niemal wszystko – prawie cały 24-tysięczny księgozbiór – już wróciło do nowocześnie zaaranżowanego wnętrza.

Za zmianą stoi Sabina Mazurek-Zawadzka, projektantka wnętrz, która od nowa wymyśliła bibliotekę. Oprócz książek trzeba było znaleźć miejsce na nowe technologie, wypoczynek, naukę, spotkania. I historię.

Na wschodniej ścianie widać aron ha-kodesz, miejsce służące do przechowywania zwojów Tory. To był najważniejszy element wyposażenia głównej sali modlitwy synagogi. Budynek był użytkowany na potrzeby kultu religijnego oraz jako miejsce zebrań starszyzny kahału do czasów II wojny światowej.

Za grubą szybę trafił wyeksponowany fragment muru, dzięki czemu można zobaczyć cegły, z których w 1686 roku postawiono synagogę.

źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/bilgoraj/nowe-zycie-biblioteki-w-tarnogrodzie-zobacz-zmiany-zdjecia,n,1000300002.html